Nieuzasadnione zwolnienie? Co zrobić?

Jeśli uważasz, że zostałeś niesprawiedliwie zwolniony przez pracodawcę, mądrze będzie spróbować odwołać się od tej decyzji. Jeżeli odwołanie nie przyniesie rezultatów równie doskonale będzie złożyć pozew do sądu.

Przed złożeniem urzędowej skargi przeciw pracodawcy o niesłuszne zwolnienie trzeba w pierwszej kolejności spróbować rozwiązać powody swojej dymisji. Rozwiązać kłopoty można za sprawą arbitrażu – przedstawiciel będzie dążył do pogodzenia stron. Kluczowe jest to, aby zachować kopie wszystkich pism wysłanych bądź odebranych w czasie spotkań i rozmów.

Jeżeli jednak uda się osiągnąć z pracodawcą kompromis i nie zdecyduje się on na Twoje zwolnienie wtedy nie dopuszcza się już składania skargi w sądzie.

W przypadku nieuczciwego zwolnienia jesteś uprawniony do wniesienia roszczenia jak najszybciej od dostania wypowiedzenia umowy o pracę. To do Ciebie należeć będzie obowiązek przedstawienia argumentów stanowiących o niesprawiedliwym zwolnieniu. Jeśli sąd zgodzi się, iż zostałeś potraktowany niesprawiedliwie wówczas pozostanie Ci przyznane odszkodowanie lub w niektórych przypadkach możliwość powrotu do poprzedniej pracy.

Odszkodowanie będzie prowadziło do wypłacenie zaległego uposażenia za okres wypowiedzenia jaki stanowi umowa o pracę. Więcej informacji o prawie pracy znajdziesz na: prawnik Wrocław prawo.